درمان سرطان مغز حیوانات به وسیله سلول ‌های کشنده در کشور

93
سلول های کشنده سرطان

معالجه سرطان با سلول ‌های کشنده طبیعی

 

معالجه با سلول ‌های کشنده طبیعی ( Natural Killer cells ) یک کدام از امیدبخش‌ترین رویکردهای درمانی برای این بیماری است ; البته عدم دسترسی به شمار کافی از سلول‌ های کشنده طبیعی دارای کارایی , محدودیت مهم این روش درمانی به شمار میرود .
«گلیوبلاستومامولتی‌فورم» , سرطان سلول‌های گلیال مغز است که یکی تهاجمی‌ترین و کشنده‌ترین گونه های سرطان‌ها به حساب می آید . این بیماری به طور معمول ۱۵ ماه بعداز تشخیص به دلیل بالا رفتن فشار داخل جمجمه و ایجاد مشکل در کارایی مغز سبب به مرگ شخص مبتلا میگردد .

به مراد حل این نقص‌ , دانشمندان مملکت با همیاری پژوهشگرانی از کانادا , سوئیس و لهستان , از اینترلوکین ۲ و پروتئین شوک حرارتی ۷۰ برای القاء سلول ‌های کشنده طبیعی در وضعیت آزمایشگاهی و در تن مو جود زنده به کارگیری کردند .

بعداز هر القا میزان تقسیم و سمی بودن سلولی کشنده‌های طبیعی در وضعیت آزمایشگاهی تحلیل شد و سلول‌هایی که وضعیت طبیعی خویش را محافظت کرده بودند , به درون گردش خون یا این که داخل جمجمه حیوان دسته آزمایشگاهی در گیر به گلیوبلاستومامولتی‌فورم انتقال یافتند تا تلاش ضد توموری آنان سنجیده شود .

نتیجه ها این پژوهش که در روزنامه بین‌المللی International Journal of Molecular Sciences به چاپ رسیده است , نشان بخشید , در وضعیت آزمایشگاهی سلول‌ های کشنده ارگانیک به صورت موثری سلول‌های تومورزای رده C۶ را از بین می برند .

در تن مو جود زنده , این سلول‌ها در شمار فراوان درون و پیرامون تومور ساکن می گردند . همینطور بررسی حیوان‌ها نوع آزمایشگاهی بوسیله MRI نشان بخشید , در حیواناتی که سلول ‌های کشنده ارگانیک القاشده دریافت کرده بودند در مقایسه با حیواناتی که سلول‌های کشنده ارگانیک غیر القا شده اخذ کرده بودند , میزان تخریب تومور به حالت معنی‌داری بیشتر بود . علاوه بر این , حاصل نشان اعطا کرد که بعداز تزریق سلول ‌های کشنده طبیعی به گردش خون , سلول‌های فعال می توانند از سد خونی – مغزی عبور نمایند , خویش را به منطقه تومور برسانند .

به صورت کلی , حاصل این پژوهش نشان بخشید می‌توان به کار گیری از سلول ‌های کشنده ارگانیک القا شده با اینترلوکین ۲ و پروتئین شوک حرارتی ۷۰ را به عنوان درمانی برای سرطان مغز باشد .

فرزانه شریف زاده , پزشک سورا مردپور , پزشک مرضیه ابراهیمی , دکتر معالج امیرعلی حمیدیه و همکارانشان در پژوهشگاه رویان , دانش کده علوم پزشکی کاشان , بیمار ستان امام خمینی تهران , دانش گاه تربیت معلم , دانش کده علوم پزشکی تهران پژوهشگران این پژوهش بودند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید