چه ماسکی را در چه وقتی به کارگیری کنیم؟

11

چه ماسکی را در چه وقتی به کارگیری کنیم؟
از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا نهاد‌های علمی و طبی در دنیا و کشور ایران دستورالعمل‌های متفاوتی در زمینه‌ی اهمیت استعمال از ماسک اعلام کرده‌اند .

مدتی گفته شد که زدن ماسک صرفا برای کسانی که نشانه‌های بیماری دارا هستند الزامی است , البته اینک تازه‌ترین اطلاعیه اداره بهداشت جهانی آمده میگوید که تمامی هنگام حضور در محیط‌های همگانی بایستی از ماسک استعمال نمایند چه نشانه‌های بیماری داشته باشند چه هیچ نشانه‌ای در آن ها وجود نداشته باشد .

این اداره تأکید کرده که چه بسا در‌حالتی که به ماسک‌های بهداشتی دسترسی ندارید از ماسک‌های دست دوز که شسته و ضدعفونی شده‌اند استعمال فرمائید .

همین مسئله نیز یک توشه دیگر سبب شده که سؤال‌های متعددی در امر گونه های ماسک , مدت‌زمان استاندارد مصرف و کاربرد هر یک به‌وجود بیاید .
کاربرد ماسک‌های بیمارستانی معمولی
این ماسک‌ها را خیلی از ما در بیمارستان‌ها بار‌ها دیده‌ایم و حتی‌در روز‌هایی که آلودگی هوا دوچندان بوده خودمان نیز از آنان استعمال کرده‌ایم , ماسک‌های مستطیل شکلی که از دو یا این که سه لایه تشکیل شده‌اند و در قبال ذرات تقریبا درشت آویزان در هوا مقاوم میباشند مخصوصاً ترشحات دهن و بینی , برای همین نیز از این ماسک‌ها در درمانگاه به کارگیری می گردد . به گفته اداره بهداشت جهانی استعمال از این ماسک به‌ویژه برای اشخاصی که عطسه و سرفه می‌نمایند حتمی است .

از طرفی , زیرا بها این ماسک از سایر ارزان‌تر است برای این گونه از اشخاص مقرون به صرفه‌تر است , زیرا هنگامی عطسه و سرفه دارید خوبتر است ماسک‌تان را زودتر به دور بیندازید .

ماسک , از نان شب حتمی تر/ چه ماسکی را در چه وقتی استعمال کنیم؟
طبق دستورالعمل‌ها چنانچه رطوبت به بخش بیرونی ماسک رخنه نکرده باشد شما میتوانید تا سه ساعت از این ماسک‌ها استعمال فرمایید , البته آن‌گاه در هرصورت می بایست آنان را بدور بیندازید .
ماسک‌های فیلتردار محرمانه n
ماسک‌های این محرمانه که ما در هفته‌های اخیر با مدل n ۹۵ آن بیشتر از سایر آشنا شده‌ایم , ایستادگی بیشتری در قبال ذرات ریز آویزان در هوا دارا هستند و ذرات درشت‌تر از ۳ . ۰ میکرون را از خویش عبور نمی‌دهند از همین جهت ماسک زیاد قابل قبولی برای رویا رویی با کرونا محسوب می شوند که درشت‌تر از ۰ . ۳ میکرون است .

عدد ۹۵ که کنار صحبت n در نام آن چشم میگردد یعنی این ماسک می تواند تا ۹۵ درصد بازدارنده از ورود ذرات آویزان شود .

ماسک , از نان شب اضطراری تر/ چه ماسکی را در چه هنگامی به کار گیری کنیم؟

یک مدل دیگر از این ماسک نیز این روز‌ها به لطف کرونا در داروخانه‌ها چشم میشود با اسم n ۹۹ که تا ۹۹ درصد برعلیه ذرات درشت‌تر از ۰ . ۳ میکرون مقاوم است و طبیعتاً این ماسک‌ها از شما در قبال کرونا نگهداری بیشتری میکنند , ولی بها مضاعف بیشتری نیز دارا هستند .

از این جور ماسک‌ها می‌توان برای دوران زمان طولانی‌تری بهره برد . یعنی این ماسک‌ها تا هشت ساعت می توانند روی صورت شما باقی بمانند مگر این که تر شوند یا این که با مواد روغنی تماس داشته باشند .
ماسک‌های فیلتردار محرمانه p و r
این ماسک‌ها تمام ویژگی ها ماسک‌های محرمانه n را دارا‌هستند و دقیقاً با به عبارتی پوشش ۹۵ , ۹۹ و ۱۰۰ درصدی دسته‌بندی می گردند با این مزیت که در قبال روغن نیز مقاوم می‌باشند و بیشتر کاربرد صنعتی دارا هستند ; به این ترتیب مراقب باشید که‌این ماسک‌ها را که فراوان گران‌قیمت‌تر از دو جور قبل میباشند , تحت عنوان ماسکی که قادر است از شما مراقبت بیشتری داشته باشد نخرید مگر این که در محیطی عمل میکنید که مواد روغنی متعددی موجود هست و بنابراین بخواهید ماسک مناسب‌تری داشته باشید .

بازه زمان به کار گیری از این ماسک‌ها هم به عبارتی حداکثر هشت ساعت است .
ماسک فیلتردار کربن اکتیو یا این که به عبارتی کربن‌دار
درین جور ماسک‌ها لایه‌ای از کربن فعال شده «کربن اکتیو» به‌کار رفته که منجر میگردد ذرات مضاعف دوچندان ریز , یعنی کوچک‌تر از ۰ . ۳ میکرون نیز قابلیت و امکان عبور از آن را نداشته باشند .

این مضمون‌ خوب تر بودن به کار گیری از آن ها در روز‌های کرونایی نیست بلکه تخصص این ماسک‌ها دوری از ورود گونه های گاز‌ها و بو‌های نامطبوع شیمیایی است که ماسک‌های دیگر قابلیت پایداری در قبال آنها‌را ندارند پس اضطراری نیست برای تهیه و تنظیم آن ها نیز توی خرج بیفتید .

ماسک , از نان شب حتمی تر/ چه ماسکی را در چه هنگامی استعمال کنیم؟

جذاب این‌که بعضا از این ماسک‌ها به‌صورت سوای غربال نیز ساخت می شوند که ارزش پایین‌تری دارا هستند و فقط تفاوت آن ها با ماسک‌های فیلتردار این است که دم‌وبازدم با ماسکی که غربال دارااست , آسان‌تر است .

پس در حالتی که ماسکی با بسته‌بندی دارای اعتبار دیدید که اسامی نظیر n ۹۵ , n ۹۹ و . . . داشت , ولی غربال نداشت تفکر نکنید تقلبی است .
چه هنگامی ماسک بلااستفاده می‌شود؟
طبق دستورالعمل‌هایی که تولیدکننده‌های ماسک‌ها منتشر مینمایند و همین‌طور دستورالعملی که راس مدیر بیماری‌های واگیر دار در بهمن ماه پارسال منتشر کرد , در‌حالتی که اتفاقات پایین زمین‌خورد , حتی‌در در شرایطی که که بازه زمانی زمان استاندارد برای به کار گیری از ماسکتان تمام نشده بود می بایست آن را بدور بیندازید :

در‌حالتی که قالب کاسه‌ای‌شکل ماسک فرم خویش را از دست داده باشد و روی صورت‌تان به‌طور سفت نچسبد و منجر نشت هوای خارج به باطن ماسک شود .

در‌صورتی‌که با وجود زدن ماسک روی صورت , بو‌های اطراف را کاملاً حس می کنید .

در حالتی که غربال ماسک آلوده و کثیف شده باشد و آلودگی‌ها و گرد و غبار روی مرحله آن چشم شود که قابل منزه شدن نباشند .
ماسک‌های خانگی یا این که اشکال دست‌دوز
در حال حاضر خیلی‌ها توان تهیه و تنظیم ماسک را ندارند , از سوی دیگر به کارگیری از ماسک‌های دست‌دوز نیز خیلی مد شده‌است .

ماسک , از نان شب ضروری تر/ چه ماسکی را در چه هنگامی به کار گیری کنیم؟

درهرمورد در شرایطی که از این ماسک‌ها استعمال می کنید بایستی توجه متعددی در شستشوی آنها به خرج بدهید و مطلع باشید که اکثر اوقات این ماسک‌ها در مواجهه با بیماران مخصوصاً آن نوع از بیمارانی که عطسه یا این که سرفه مینمایند نمی‌توانند از شما نگهداری نمایند .
رعایت این نکات الزامی است
چند سفارش نیز موجود است که سوای مدل ماسکی که می‌زنید می بایست خودتان را ملزم به رعایت آنها بدانید وگرنه به عبارتی خوبتر که اصلاً ماسک نزنید تا در گیر شم تقلبی در امان بودن نشوید و چه بسا خودتان را در معرض خطر بیشتر قرار ندهید .

ماسک را به صدق روی صورت‌تان بگذارید , خیر فراتر و خیر پایین‌تر از مکان درست .

راجع‌به ماسک‌های معمولی , چکیده که روی بینی‌تان می آید و در آن تکه‌ای انعطاف‌پذیر موجود است , فشار دهید تا صحیح روی بینی کیپ شود , نصیب پایینی را نیز صحیح تا پایین چانه‌تان بکشید .

در حالتی‌که ریش یا این که سبیل بلند دارید که منجر درز کردن هوا از پایین ماسک می گردد خوبتر است قید یکی‌از آنان را بزنید , یا این که ریش و سبیل یا این که ماسک .

به هیچ‌وجه دست تر یا این که آلوده و کثیف را به ماسک نزنید , رطوبت ماسک را آسیب‌پذیر می کند و آلودگی نیز که مشخص است چه کار‌هایی قادر است بکند .

برای برداشتن ماسک اولیه دستانتان را بشویید و آنگاه آن را از بخش بند‌ها از روی صورت‌تان جدا فرمائید , به مرحله بیرونی ماسک دست نزنید , با این فعالیت خیر صرفا ممکن است ماسک را آلوده و کثیف فرمایید بلکه درباره‌ی ماسک‌های محکم‌تر ممکن است فرم آنان‌را به نیز بریزید .

برای بچه‌ها ماسک با سایز کوچک‌تر که اختصاصی آنهاست تهیه و تنظیم فرمایید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید