چاقی با سلول های بنیادین معالجه می شود

11

چاقی با سلول های بنیادین معالجه می شود

در سال ۲۰۱۲ پژوهشگران با کشف چربی بژ روش جدید و پیشرفته‌ای برای معالجه چاقی پیدا کردند . چربی بژ نوعی بافت چربی متمایز از چربی سفید و قهوه‌ای است که نقش مهمی در سوزاندن کالری‌ها در پستانداران ایفا می کند .

چربی سفید بافتی است که انرژی اضافی را ذخیره می‌کند . چربی قهوه‌ای قادر به سوزاندن انرژی و تولید گرما در فرایندی به نام گرمازایی است . این پدیده اهمیت ویژه‌ای در نوزادان و خواب زمستانی حیوانات دارد و تحقیقات اخیر نشان می دهد که در انسان‌های بالغ نیز انجام می‌شود .

کشف جدید سلول های چربی

چربی بژ

حال دانشمندان موفق به کشف نوعی سلول بنیادین شده‌اند که قادر به فعال‌سازی چربی بژ در موش‌هاست و می‌تواند به عنوان روش درمانی برای تسریع فرایند سوزاندن چربی در انسان به کار رود . چربی بژ نوعی چربی سوزانده انرژی است که جدیدا کشف شده و می تواند در بافت چربی سفید ظاهر شود به جای ذخیره انرژی , فرایند گرمازایی را انجام دهد .

بررسی‌های بیشتر نشان داد که با افزایش سطح چربی بژ فعال , سطح نوع خاصی از سلول بنیادی به نام «ائوزینوفیل» هم افزایش می‌یابد . این نوع سلول بنیادی در واکنش بدن به برخی از عفونت‌ها تولید می گردد و حال مشخص شده که می‌تواند نقش مهمی در فرایند گرمازایی ایفا نماید . یافته‌های جدید نشان میدهد که‌این سلول بنیادین نقش محافظتی از فرد در برابر چاقی ایفا می‌نماید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید