وزارت ورزش با مردم برای شکست کرونا تلاش می کند

3
وزارت ورزش و مردم برای شکست کرونا

انسجام و یکپارچگی سازمان‌ها و سازمان های متفاوت کشور برای در اختیار گرفتن و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در چندین ماه قبلی موجب شکل‌گیری موجی از همدلی میان شهروندان شده‌است .

همدلی که با تشکیل ستاد ملی رویا رویی با کرونا آغاز و اوامر این ستاد مورد تایید مقامات خوب نظام قرار گرفت . این ستاد در حالی به سر گروهی «سعید نمکی» وزیر بهداشت , درمان و آموزش پزشکی تشکیل شد که دکتر «حسن روحانی» رییس جمهوری و اعضای کابینه وی ارزیابی مستمری بر آن داشتند و تمام دستورها این ستاد برای بقیه وزارتخانه‌ها قابلیت و امکان اجرا را داشت . یک کدام از وزارتخانه‌هایی که در چهار ماه قبلی در جهت دستورات این ستاد بیشترین همیاری ممکن را داشته است , وزارت ورزش و جوان ها بود .

وزارتخانه‌ای که برخلاف بقیه نهاد های دولتی در ۲ بخش اداری و ورزشی پیش بینی ها خاصی را در دستور عمل قرار اعطا کرد , تدابیری که موجب شد تا هم قهرمانان ورزشی و هم جامعه ورزش کشور از گزند این ویروس ناشناخته در امان باشند . «مسعود سلطانی‌فر» به ‌عنوان سکان‌دار ورزش کشور ایران با همیاری کمیته ملی المپیک و پارالمپیک و در سمت اجرایی شدن اوامر ستاد ملی پیشگیری از شیوع کرونا اقداماتی انجام بخشید که بعضی از آنان به شرح زیر است .

۱ – یکی عامل ها مهم شیوع و فراگیری ویروس کرونا اجتماعات است , اجتماعاتی که به بهانه‌های گوناگون تشکیل می شود . شکل‌گیری این اجتماعات در بخش ورزش بیشتراز بخش‌های دیگر است . تمرینات تیم‌های ورزشی و مسابقات آنان موجب عده شدن شمار زیادی از علاقه‌مندان خواهد شد و در بعضی از مواقع این شمار تا حدود ۱۰۰ هزار نفر هم خواهد رسید . در رشته‌هایی نظیر فوتبال , کشتی , فوتسال , والیبال و بسکتبال این اجتماعات بیشتراز از سایر رشته‌ها دیده میگردد .

اولیه اقدام وزارت ورزش برای کنترل ویروس کرونا در محیط‌های گشوده و ورزشگاه‌ها برگزاری مسابقات فارغ از تماشاگر بود . اقدامی که در یک‌سری هفته ادامه داشت ; البته اقدام وزارتخانه و کمیته‌های ورزشی کشور‌ایران به اینجا ختم نشد بلکه مسابقات , اردوهای تمرینی و دیدارهای صمیمانه در سطح ملی و باشگاهی رشته‌های متفاوت تعطیل شد . تعطیلی که صرفا به مسابقات قانونی منتهی نشد بلکه اماکن تفریحی , استخرها و پیست‌های اسکی را هم در برگرفت .

اما فدراسیون‌های زیرمجموعه وزارت ورزش در ۷۰ روز قبل ورزشکاران را به حال خویش رها نکردند بلکه مربیان و کادر فنی با تهیه و تنظیم برنامه‌های تمرینی و قابل‌اجرا در خانه , ورزشکاران را در وضعیت مسابقه قرار می‌دادند اقداماتی که در ۲ بخش رشته‌های المپیکی و پارالمپیکی مورد تحسین قرار گرفت و فیلم منتشرشده از این تمرینات در بعضی از مواقع به الگویی برای دیگر قشرها جامعه تبدیل شد . تکثیر چنین فیلم‌هایی موجب شد تا شهروندان هم بتوانند با این ترفند بر یکنواختی‌های زندگی در قرنطینه خانگی غلبه نمایند .

۲ – پیش از یادگرفتن ویروس کرونا در تراز دنیا , مسابقات گزینشی المپیک در جریان بود و نمایندگان کشورمان چه بسا اقبال آن را داشتند تا در بعضا رشته‌ها برای اول سکو سهمیه المپیک بگیرند . وزارت ورزش با درایت ویژه بعضی از ورزشکارانی را که بخت حضور در توکیو را داشتند به مسابقات کسب سهمیه المپیک اعزام کرد . یکی این رشته‌ها ژیمناستیک بود , ۲ ژیمناستیک عمل اهل ایران که در مسابقات استرالیا گردن آویز نقره کسب کرده بودند با دور اندیشی وزارت ورزش و فدراسیون از استرالیا به ترکیه رفتند تا برای کمپانی در مسابقات جمهوری آذربایجان مشکلی نداشته باشند .

در مسابقات ژیمناستیک گزینشی المپیک که در شهر باکو جمهوری آذربایجان برگزار شد «سعیدرضا کیخا» به فینال رقابت‌ها رسید البته با تصمیم مسوولان برگزار کننده , مسابقات فینال برگزار نشد .

۳ – با حمایت وزارت ورزش و جوان ها در روز ها کرونا قسمتی از میزان دارایی جاری این وزارت‌خانه به تامین اقلام بهداشتی برای قشرها گوناگون جامعه و ورزشکاران اختصاص یافت . با اعتنا به نیاز ضروری جامعه به ساخت لوازم بهداشتی و پیشگیری , بخش اعظمی از فضاهای ورزشی تحت نظر این وزارتخانه در اختیار ستاد ملی نبرد با کرونا قرار گرفت . ولی اقدامات وزارت ورزش در زمینهٔ پیشگیری از کرونا صرفا به‌این چندین مورد ختم نشد بلکه بعداز بیانات رهبر انقلاب در ضرورت ساخت یک پویش «همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان» وزارت ورزش , فدراسیون‌ها و ورزشکاران دراین باره پیش‌قدم شدند .

این وزارتخانه با به کار گیری از گنجایش سازمان‌های مردم نهاد تحت نظر خویش برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا , دوره‌های آنلاین آموزشی برای شهروندان و ورزشکاران برگزار کرد . این دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های توانمندسازی سمن‌ها که از دهه ۸۰ همواره به‌صورت حضوری ( فیزیکی ) برگزار می شد , با شیوع بیماری کرونا در سال ۹۹ به‌صورت آنلاین برگزار شد و این رویکرد قرار است تا پایان بیماری کرونا در وزارتخانه ادامه خواهد داشت .

۴ – کمک به باشگاه‌های خصوصی از سایر اقداماتی بود که وزارت ورزش و جوان ها برای حمایت از ورزش انجام اعطا کرد . هرچند که بنا به گفته «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوان ها این وزارتخانه در جریان شیوع و بسط ویروس کرونا بیشتراز ۶ هزار میلیارد تومان ضرروزیان دیده است ولی وزارت ورزش و جوان ها به سمت حمایت از باشگاه‌های محرمانه با کمک دولت دوازدهم , مشوق‌های خاص را در لحاظ گرفت .

این مجموعه اقدامات موجب شد تا «ایرج حریرچی» نائب رئیس وزارت بهداشت و درمان , نهم اردیبهشت‌ماه در نشست ستاد ملی نبرد با کرونا در محل وزارتخانه , ضمن ابراز رضایت از تلاش وزارت ورزش و جوان ها در نبرد با ویروس کووید ۱۹ از تلاش‌های جامعه ورزش سپاس نماید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید