تعیین تکلیف هزینه های طرح اقدام ملی مسکن

20
طرح اقدام ملی مسکن

محمود محمودزاده در گفت‌وگویی در رابطه چگونگی تأمین منابع مالی طرح اقدام ملی مسکن , اذعان کرد : با اعتنا به اثرگذاری عامل ها گوناگون در هزینه‌های ساخت مسکن , نمی توان بها ثابت و از پیش انتخاب شده‌ای را برای پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن گزینش کرد . اما وزارت راه و شهرسازی تلاش می کند تا در کنار قیمت‌گذاری بر مبنای هزینه تمام شده بتواند واحدهای طرح اف=قدام ملی مسکن را با حداقل قیمت به متقاضی ها تحویل دهد.

هزینه‌های طرح اقدام ملی مسکن چه‌گونه تأمین می‌شود؟

نائب رئیس مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد : بدون تسهیلاتی که دولت برای متقاضی ها طرح مبادرت ملی مسکن در نظر گرفته , تمامی هزینه‌های ساختن تمام این واحدهای مسکونی از محل آورده متقاضی ها تأمین می شود.  برای تامین هزینه های طرح اقدام ملی مسکن خط اعتباری ویژه‌ای لحاظ نشده است .

همچنین این مقام ادامه داد : متقاضی ها طرح اقدام ملی مسکن این امکان را دارند تا  در گروه‌های ۳ تا ۵۰ نفره اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کنند. یا مسئولیت ساخت این واحدها بر عهده پیمانکاران بخش خصوصی قرار گیرد ; لذا  سازنده این واحدهای مسکونی، دولت محسوب نمی شود. بر همین اساس برای کامل شدن پروژه‌ها از سمت بخش خصوصی و نوسان احتمالی قیمت‌ها , نمیتوان بها اثبات مشخصی در اولِ فعالیت برای متقاضی ها انتخاب کرد .

او در رابطه چگونگی فروش زمین در پروژه مبادرت ملی مسکن خاطرنشان کرد : در طرح مبادرت ملی مسکن صرفاً در شهرهای نو که غالباً همسایه کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ می باشند , ساخت‌وساز شکل می گیرد و به ۳ طریق واگذاری زمین درین طرح ملی در امر عمل خواهد بود . راه اولیه , واگذاری زمین به حالت ۹۹ ساله در شهرهایی است که بها زمین کمتر از یک سوم هزینه ساخت واحدها باشد .

 

هزینه طرح افدام ملی مسکن مشخص شد

 

محمودزاده خاطر نشان کرد : در روش دوم , زمین‌های با بها متوسط , به ارزش فعلی و به روش فروش قسطی با یک دوره تنفس ۲ ساله و بعد از آن اقساط ۸ ساله , فارغ از سود و کارمزد به متقاضی ها واگذار خواهد شد . روش سوم برای زمین‌هایی است که کاربری‌هایی غیر از کاربری مسکونی نیز دارا‌هستند؛ یا قیمت بسیار بالایی نسبت به بقیه زمین ها دارا هستند. دولت بعد از اتمام عملیات ساخت , به نسبت آورده , صاحب و مالک قسمتی از واحدهای تشکیل شده خواهد شد .

محمودزاده در رابطه سیاست‌گذاری‌های تشویقی در حوزه ساخت مسکن هم اعلام‌کرد : وزارت راه و شهرسازی برای سرمایه‌گذاران حوزه ساخت مسکن و مدیران اجرایی با سابقه این حوزه , شرکت کردن در پروژه‌های بزرگی از قبیل طرح اقدام ملی مسکن در لحاظ گرفته است .

او خاطر نشان کرد : از طرفی کسانی که در سراسر مملکت پروژه‌های مسکونی نیمه تمام و یا این که زمین آماده ساخت دارا هستند , با اطمینان خاطر از تأمین منابع مالی از سمت درخواست کنندگان و تخصیص وام ها دولتی , میتوانند با مراجعه به سامانه طرح اقدام ملی مسکن در‌این طرح شرکت کردن نمایند . از طریق ذکر شده بخش خصوصی تا به امروز برای ساخت و کامل شدن ۲۰ هزار واحد مسکونی اعلام آمادگی کرده که عملیات عمرانی مرتبط با به‌این واحدها هم آغاز شده‌است .

محمودزاده در آخر صحبت هایش گفت : سرمایه‌گذاران قابلیت و امکان گزینش پروژه‌های مشارکتی را به هدف تسریع در ترقی پروژه‌های مسکونی تحت بررسی وزارت راه و شهرسازی دارا هستند . روش برقراری رابطه سرمایه‌گذاران با وزارت راه و شهرسازی , مراجعه به اداره ها راه‌و شهرسازی و دستگاه‌های متولی در هر استان است تا مبنی بر شیوه‌نامه‌های ابلاغی , صلاحیت سازندگان مورد آنالیز قرار گرفته و پروژه‌های در دست اقدام به آنان واگذار شود .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید