نوزادانی که موقع به دنیاآمدن دندان دارند!

9

حتما شما نیز این خبر را که به عنوان مثال یکی نوزادهای خویشان با دندان به جهان آمده است را شنیده اید و خیلی نیز تعجب نموده اید . خیلی از اشخاص با شنیدن این خبر به قدری شگفت‌زده می گردند که آن را به بیماری هایی متمایز ربط می دهند . البته آیا حقیقتا پای بیماری خاصی فی مابین است؟

به صورت ارگانیک پرورش دندان های شیری در شیرخواران از ماه هفتم شروع میشود . اگر چه به چشم می‌خورد برخی طفل ها دو تا سه ماه زودتر دندان درمی آورند , به عنوان مثال در چهار تا پنج ماهگی و برخی ها هم خیلی دیرتر از زمان معمول دندان در میاورند , به عنوان مثال در دوازده ماهگی و یا این که چه بسا دیرتر .

ژنتیک درین دربین نقش مهمی را برعهده داراست , یعنی این که والدین نوزاد در تعدادی ماهگی دندان در آورده باشند .

ولی گهگاه نیز به چشم میخورد که بعضی نوزادان با دندان به جهان می‌آیند . به دندان هایی که از بدو میلاد وجود دارا‌هستند , دندان های مولودی گفته می شود . در واقع این دندان ها وقتی که نوزاد در رحم مامان بوده , پرورش کرده اند .

در تیم دیگری از نوزادان دندان ها طی سی روز نخستین بعداز میلاد درمی آیند که به آن ها دندان های Neonatal یا این که نوزادی گفته می شود .
دندان های نوزادی که در 30 روز نخستین پس از به دنیاآمدن تولید میشوند , به طور معمول به صورت یک جفت دنان پیش در فک زیر تولید میشوند

دندان های مولودی در چه نوزادانی شایع ترند و چرا؟
شیوع دندان های مولودی در جامعه ها گوناگون مختلف است و از یک نوزاد در بین هر دوهزار نوزاد متولد شده تا یک نوزاد در بین هر 3500 نوزاد متولد شده به چشم میخورد .

پس میبینیم که نژاد و ژنتیک اشخاص چقدر در شیوع آن تاثیرگذار است . ولی شیوع دندان های بدو به دنیاآمدن سه برابر دندان های نوزادی است و این دندان ها در نوزادان نارس کمتر چشم میگردند .

60 درصد این نوزادان سوابق خانوادگی دندان های نوزادی را دارا‌هستند .

دندان های نوزادی که در 30 روز اولیه بعداز به دنیا آمدن ساخت میگردند , غالبا به صورت یک جفت دنان پیش در فک ذیل ساخت میشوند .

دندان های بدو میلاد هم غالبا به صورت یک دندان در موضع دندان های پیش قرار دارا‌هستند . به تدریج ممکن است نوزادی با دندان های آسیا به عالم بیاید .

غالبا نوزادانی که هنگام میلاد دندان نوزادی دارا‌هستند , نقص جسمی و یا این که خیالی ندارند . البته گهگاه وجود دندان هنگام به دنیاآمدن , آرم اختلالات دیگری است که ممکن است همراه و یا این که آن گاه ظواهر شود . هرچند احتمال این اختلالات کم است , ولی برای محافظت تندرست نوزاد ضروری است تمام اقدامات ذیل لحاظ دکتر بوده و مراجعات متفاوت به پزشک معالج کارشناس اطفال برای بررسی شرایط تندرست بچه صورت پذیرد .

یک مثال از اختلالات همراه با این دندان ها , اختلالات رویش ناخن های پا , شاخی شدن کف پا ودرد کف پا در هنگام راه و روش رفتن است که آن را سندرم ضخامت ناخن مادرزادی می نامند .

در بیشتر مواقع وجود این دندان ها علت خاصی ندارد . این دندان ها به طور معمول لق می باشند و یا این که کشیده میگردند . خیر بدین خاطر که وجود آنان منجر بیماری نوزاد می شود , بلکه علتش آن است که لهجه و لب های نوزاد جدید به عالم آمده ممکن است با وجود دندان اذیت شود .

علت دیگر دشواری در شیردهی است . شیر دادن به نوزادی که دندان دارااست ممکن است مامان را اذیت نماید .

از طرفی همانگونه که گفتیم این دندان ها به طور معمول لق شده و میفتند . اکنون در حالتی‌که این دندان بیفتد و وارد مجاری تنفسی نوزاد شود , خطرناک است .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید