فروش شیر قاطر ممنوع شد! آیا شیر قاطر حقیقتا اثر گذار است؟

141

شیر خر تحت عنوان یکی‌از مواد مفید و اثرگذار برای بشر در لحاظ گرفته می شود , ولی آیا حقیقتا این آب میوه برای ما اثر گذار است؟ به دنبال لحاظ سخنگوی اداره طعام و دارو ابلاغ می شود

چرا فروش شیر قاطر ممنوع است؟
سخنگوی اداره خوراک و دارو در رابطه ایجاد و فروش شیر خر به صورت بهداشتی و با جواز وزارت بهداشت توضیح اعطا کرد . کیانوش جهانپور دراین مورد اعلام‌کرد : اداره دام طبابت در حوزه‌ وظیفه‌های خویش جواز تاسیس مزارع رویش قاطر شیری را صادر کرده و دستورالعمل‌های بهداشتی ایجاد شیر خر بیان شده‌است .

در شرایطی که درخواستی برای ایجاد صنعتی شیر قاطر به اداره طعام و دارو ارسال شود , قضیه قابل بررسی خواهد بود و در شرایطی‌که که شیر خر تولیدی استانداردهای حتمی را داشته باشد , اداره خوراک و دارو جواز ایجاد را صادر خواهد کرد .

تا به امروز درخواستی برای ایجاد شیر خر که سالم آن مورد تأیید اداره طعام و دارو باشد , نداشته‌ایم و مجوزی برای ساخت شیر خر صادر نشده است . در بعضا کشورها شیر خر به صورت محدود و صنعتی ساخت می‌گردد و باتوجه به آن که روند پاستوریزه کردن شیر خر با شیر گاو مختلف است و پیچیدگی‌های خاصی دارااست , هزینه ایجاد آن هم گران‌تر خواهد بود و نیازمند استانداردهای متعددی است .

بعضا اشخاص در فضای مجازی مبادرت به فروش شیر خر میکنند البته به دلیل آن که تا به امروز این شیر هیچ مجوزی از اداره طعام و دارو نگرفته است , فروش آن در فضای مجازی و واحدهای صنفی لبنیاتی ممنوع است و تخلف محسوب میشود . چنان چه شیر قاطر به صورت غیربهداشتی استعمال شود , موجب بیماری‌های عفونی و بیماری‌های مشترک میان بشر و دام می شود .

احتمال انتقال بیماری عفونی از شیر الاغی که به صورت غیربهداشتی ساخت شده‌است , بیشتراز شیر گاو است و مصرف شیر قاطر غیر بهداشتی تندرست مردمان را به خطر می‌اندازد .

در رابطه بعضا فواید شیر خر اغراق میشود , آنتی بیوتیک‌های شیر قاطر دوچندان است و فواید متعددی دارااست , اما در قبلی و در طب سنتی از شیر قاطر بیشتر تحت عنوان دارو به کارگیری می‌شده و مصرف آن به صورت دائم و برای کلیه مردمان نبوده است و به تجویز پزشکان طب سنتی در معالجه بیماری‌های عفونی تجویز می‌شده است .

فروش شیر خر در فضای مجازی و واحدهای صنفی لبنیاتی ممنوع است و تخلف به حساب می‌آید ; مردمان در صورت تماشا تخلف با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس بگیرند و تخلف را گزارش نمایند

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید