سیمان استخوانی با قابلیت و امکان ترمیم ساخته می شود

26

سیمان استخوانی با قابلیت و امکان ترمیم ساخته می شود

سیمان فسفات کلسیم در شکل فعلی , غالبا به عنوان یک ماده چسبناک به درون شکستگی استخوان‌ها تزریق می شود . هنگامی که که این سیمان تحت فشار مضاعف قرار گیرد , ممکن است ترک بردارد . این ترک‌ها با گذشت زمان عمیق‌تر شده و در نهایت موجب شکستگی ایمپلنت میشوند . این وضعیت مشابه چیزی است که در مورد سیمان مورد استفاده در ساختمان‌ها رخ می‌دهد . به دلیل این ضعف , سیمان کلسیم فسفات غالبا در استخوان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در ساختار اسکلتی بدن , بار قابل توجهی را متحمل نمی شوند .

 

سیمان سازگار با بدن

 

نحوه فعالیت این ماده چگونه است؟

درحال حاضر دانشمندان با افزودن فیبرهای کربن به سیمان کلسیم فسفات توانستند این نقطه‌ضعف را از دو طریق از میان ببرند . اول اینکه فیبرهای کربن موجب افزایش تحمل بار توسط سیمان می گردند و فضای بین شکاف‌ها را پر می‌نمایند و در نتیجه مانع افزایش عمق ترک‌ها میگردند . دوم این که سطح فیبرهای کربن مورد استفاده در سیمان به صورت شیمیایی فعال شده‌است و به محض تماس با مایعات بدن که در محل ترک‌خوردگی سیمان تجمع می‌نمایند , یک فرایند معدنی آغاز می‌گردد که در مجاورت محل ترک , موجب تشکیل آپاتیت می‌شود . آپاتیت نوعی ماده معدنی فسفاتی است که سنگ بنای استخوان‌ها به حساب می آید .

دانشمندان امیدوارند پس از تکمیل این تحقیقات بتواند نسل جدیدی از سیمان استخوان را تولید نمایند که برای بازسازی مجموعه بزرگی از استخوان‌های بدن از جمله استخوان‌هایی که در ساختار اسکلتی متحمل بار سنگین و دائمی می‌شوند , ‌ کاربرد داشته باشد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید