رایانه ‌های کوانتومی می توانند در آینده برای بشر خطرساز باشند!!

39
رایانه ‌های کوانتومی نسل آینده چگونه هستند

بر اساس گفته های آی.ای، دانشمندان خیلی سخت در حال فعالیت بر رایانه ‌های کوانتومی می باشند. کامپیوتر هایی که خیلی پر سرعت تر از کامپیوترهای فعلی ما هستند و قادرند که برنامه های رمزگشا را اجرا کنند. این کامپیوترها امکان دارند که بین 12 سال تا 15 سال آتی قابل عرضه و در دسترس عموم افراد قرار بگیرند.

 

رایانه های کوانتومی

در حال حاضر، گزارشی از طرف شرکت امنیتی RAND وجود دارد که نشان می دهد که رایانه ‌های کوانتومی قابلیت تهدید های امنیتی کاملا جدی ای برای سیستم ارتباطی ما هستند.

همچنین در گزارش این شرکت آمده است که: در صورتی که کشور ها با نهایت سرعت فعالیت کنند تا این خطرهای احتمالی را در اینده اداره کنند، چنین تهدید هایی قابلیت مدیریت خواهند داشت.

“مایکل ورمیر” که نویسنده این گزارش است اظهار نظر کرد که: در صورتی که اجرایی شدن اقدامات امنیتی جدید  تا زمان  گسترش رایانه‌ های کوانتومی به نتیجه ای نرسیده باشند، این امکان وجود دارد که امنیت احراز هویت افراد و حفظ حیم شخصی و برقراری ارتباط  با تغییر و یا حتی اختلالاتی همراه شود.

او همچنین گفت: امریکا ابزارالات و امکانات مناسب و کافی برای پرهیز و جلوگیری از این فاجعه کوانتومی و تضمین اینده ای امن را دارا است. اما همه ان بستگی به این دارد که از الان اقدام های خود را اغاز کند.

 

 

رایانه های کوانتومی و خطرات ان

 

پیش نویس دستورالعمل های استاندارد برای رمزنگاری بعد از شروع دوره کوانتومی که قادر است به حفاظت از سطوح فعلی امنیت محاسبات باشند، در پنج سال آتی آماده سازیمی شود. با این وجود، نقل و انتقال جهانی لازم برای پیاده سازی دستورالعمل ها به محاسبه های کوانتومی، چندین دهه به طول می انجامد.

گزارش “RAND” به صورت گویا و شفاف بیان می کند که هرچه سریع تر باید یک استاندارد عملیاتی خوب تر اجرای شود تا خطرات بسیار کاهش یابند.

محققان می گوبند که کشورها برای ساخت زیرساخت‌های ارتباطی مطمئن و ایمن در اینده می بایست سیاست های جدید، اقدام هایی برای به حداقل رساندن خطرات، رویکرد کلی و حس فوری و ضروری را داشته باشند و اجرایی کنند.

“ورمیر” همچنین گفت: ظاهر شدن رایانه‌ های کوانتومی یک خطر را یبه ما یادآوری می کنند، چراکه  اطلاعاتی که در حال حاضر به شیوه ایمن و بدون نیاز به رمزنگاری کوانتومی انتقال می یابند، امکان دارد که توسط افرادی نگهداری و یا حتی ضبط شوند تا بعد از ساخت رایانه های کوانتومیرمزگشایی و شاید هم برملا شوند.

محققان همچنین گفته اند که آینده با رایانه ‌های کوانتومی بسیار خارق العاده هیجان انگیز است. به همین علت بهتر است تا وقتی قدرت کنترل این ابعاد نگران کننده هستیم، اینده پیش روی خودمان را با نگرانی هایی در مورد امنیت سایبری تاریک بیان نکنیم.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید