داروی توسیلیزومب | راهنمای استفاده از داروی توسیلیزومب

84
تصویر دارو توسیلیزومب برای درمان بیماری

داروی توسیلیزومب ( Tocilizumab ) که با اسم آتلیزومَب نیز شناخته می‌گردد , یک داروی سرکوب‌کننده سیستم ایمنی است که بیشتر در معالجه روماتیسم مفصلی و آرتریت ایدیوپاتیک گستردهٔ جوان ها ( نوعی آرتریت شدید در خردسالان ) استفاده می شود .

داروی توسیلیزومب چه چیزی است ؟

توسیلیزومب یک معالجه بیولوژیکی است و می‌تواند برای آرتریت روماتوئید , آرتروز ایدیوپاتیک جوان ها ( JIA ) یا این که آرتروز سلول غول پیکر تجویز شود .

درصورتی که در گیر به آرتریت روماتوئید یا این که بیماری خود ایمنی یا این که التهابی دیگری می باشید , ممکن است بیش تر از حد پروتئین IL – 6 در بدن شما وجود داشته باشد . این می‌تواند منجر التهاب و زخم شود و در خردسال ها میتواند تب و بثورات ایجاد نماید . توسیلیزومب با مسدود کردن اثرات IL – 6 فعالیت می نماید .

در حالتی‌که توسیلیزومب قرار باشد اثر نماید , ظرف سه تا شش ماه فعالیت خواهد کرد . بعضی از بیماران ممکن است در اوایل دو هفته بعداز استارت معالجه حس بهبود نمایند . این ممکن است او‌لین معالجه بیولوژیکی باشد که برای شما تجویز می شود .

توسیلیزومب را چه‌گونه مصرف کنیم؟

 

از‌آن‌جا‌که این یک معالجه طولانی مدت است , حیاتی است که از مصرف توسیلیزومب استفاده فرمایید :

– حتی در شرایطی که به نظر نمیرسد در ابتدا فعالیت می نماید .

– حتی زمانی که نشانه ها شما شروع به بهبود می نماید , چون این دستور به شما در کنترل موقعیت کمک می نماید .

– با این وجود , در‌صورتی‌که عارضه ها جانبی را تجربه فرمائید , ممکن است این تغییر کند .

 

دلایل جانبی و مخاطرات داروی توسیلیزومب :

همه گیرترین عارضه ها جانبی :

• سرفه یا این که گلودرد , گرفتگی بینی یا این که آبریزش بینی

• سردرد یا این که سرگیجه

• زخمهای دهن

• فشار خون بالا

• کلسترول خون ( افزایش کلسترول در خون )

• عکس العمل های آلرژیک – این می تواند دربرگیرنده درد ماهیچه ها , حس تنگی نفس , گرفتگی قفسه سینه , خس خس و درجه حرارت بالا باشد .

• ارتقا وزن یا این که مچ پا متورم است .

• بثورات پوستی , عفونت یا این که خارش

• سوزش معده یا این که دل درد

نشان داده شده‌است که توسیلیزومب خطر عفونت را در بیماران دچار به آرتریت روماتوئید ارتقا میدهد . این دربرگیرنده :

• عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

• تاول تبخالی

• زونا

• عفونت های پوستی – نظیر سلولیت

• سینه پهلو

حیاتی است که هرچه سریعتر هرگونه عفونت معالجه شود .

در صورتی‌که می پندارید ممکن است در گیر عفونت شوید یا این که علایم ناخوشایندی دارید , با گروه روماتولوژی یا این که پزشک معالج خویش تماس حاصل نمایید . اشخاصی که از توسیلیزومب استفاده می نمایند , مدام علامتها معمول عفونت نظیر درجه حرارت بالا را نشان نمی دهند , چون بوسیله توکیلیزوماب مسدود شده اند .

در صورت تجویز آنتی بیوتیک , با تیم روماتولوژی خود صحبت فرمائید و تزریق توسیلیزومب را کنسل نمایید . موقتاً تزریقات خود را متوقف فرمائید تا عفونت از بین برود .

در صورتیکه دچار به HIV , هپاتیت B یا این که هپاتیت C میباشید , حیاتی است که درباره هرگونه خطرها احتمالی مصرف توسیلیزومب با روماتولوژیست خود صحبت فرمایید .

کلسترول و عملکرد کبد :

توسیلیزومب قادر است تراز کلسترول شما‌را ارتقاء دهد و همینطور میتواند آزمایشات عملکرد کبد را تحت تأثیر قرار دهد . در نتیجه , شما بایستی هر چهار هفته یکبار تست خون انجام دهید .

سرگیجه :

ممکن است هنگام مصرف توسیلیزومب احساس سرگیجه کنید . این می تواند بر توانایی شما در رانندگی و انجام شغل های دیگر تأثیر بگذارد .

 

داروی توسیلیزومب برای درمان آرتروز

 

 

تأثیرات درمانی دیگر توسیلیزومب :

آرتریت روماتوئید :

توسیلیزومب را می توان برای آرتریت روماتوئید مصرف کرد در‌حالتی که :

آرتروز شما شدید است .

آرتریت شما با ترکیبی از DMARD های معمولی به درمان فشرده جواب نداده است .

معمولاً توسیلیزومب در ترکیب با متوترکسات تجویز می شود , البته درصورتی که که قادر به استفاده از متوترکسات نباشید , به تنهایی قابل استفاده است .

آرتروز سلول غول پیکر :

در صورت به کار گیری از استروئیدهایی که بتدریج کاهش مییابد , توسیلیزومب تحت عنوان گزینه ای برای معالجه آرتروز سلول غول پیکر در بزرگسالان پیشنهاد می شود . این ماده همینطور بعد از متوقف کردن گلوکوکورتیکوئیدها به خودی خود قابل استفاده است . با این وجود , این صرفا در صورتی صورت می‌گیرد که :

شما یک بیماری دارید که به خودی خود به استروئیدها جواب نداده اند یا این که پس از درمان با استروئیدها عود کرده اند .

شما اکنون توسیلیزومب را به دلیل آرتروز سلول غول پیکر اخذ نکرده اید .

توسیلیزومب نباید بیش تر از 1‌سال در اشخاص در گیر به آرتروز سلول غول پیکر ادامه یابد .

کرونا :

توسیلیزومب در معالجه التهابات شدید ریه ناشی از ویروس کرونا کووید ۱۹ اثرگذار است و در حین چندین ساعت بعداز تزریق اثرات درمانی این دارو واضح می شود .

براساس نتیجه ها تحقیق صورت گرفته , ‌ داروی توسیلیزومب نقش موثری در جلوگیری از واکنش‌‌های شدید و غیر طبیعی سیستم ایمنی موسوم به «طوفان سیتوکین» در بدن بعضی بیماران بسیار بد حال دچار به کووید – ۱۹ دارااست .

سیتوکین‌ها که هنگام مواجه شدن بدن با عفونت و پیش از هر حمله دیگر ویروسی از طرف سیستم ایمنی آزاد میشوند در وضعیت معمولی زمینه ایجاد نوعی هشدار را برای تقابل با عوامل بیرونی مهیا می‌نمایند . این در حالیست که طوفان سیتوکین زمانی ایجاد میشود که سیتوکین‌ها در تلاشی غلط برای ایمن نگه‌داشتن تن , به اعضای متفاوتی من جمله ریه‌ها و کبد حمله میکنند و ممکن است درنهایت موجب مرگ مریض شوند .

تست بالینی صورت گرفته برای تاثیر داروی توسیلیزومب بر بیماران کووید – ۱۹ نشان میدهد که واکنش‌های شدید و غیر عادی سیستم ایمنی کسانی که‌این دارو به آن ها داده شده به خوبی مهار شده و از وخامت و چه بسا مرگ آنان هم جلوگیری به عمل آمده است .

 

مصرف توسیلیزومب در باروری , بارداری و شیردهی :

توصیه میشود سه ماه قبلی از بارداری مصرف توسیلیزومب را متوقف نمایید . در هنگام مصرف این دارو , توصیه میشود که از بارداری پیشگیری نمایید .

پیشنهاد نمیشود در دوران بارداری از توسیلیزومب استفاده فرمائید . با این وجود , چنانچه شما به صورت اجباری آن را در سه ماه اولیه بارداری مصرف کنید , بعید است که به کودک شما آسیب برساند .

ما هنوز نمی دانیم که آیا توسیلیزومب میتواند به شیر مامان منتقل شود یا این که برای نوزادان زیان آور باشد . پیشنهاد فعلی این است که هنگام مصرف آن به نوباوه خویش شیر ندهید . در امر تأثیر توسیلیزومب بر مردانی که برای کودک دار شدن سعی می نمایند , هیچ تحقیقی صورت نگرفته است . , البته بعید به لحاظ میرسد زیان آور باشد .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید