تلاشی برای کنترل نهاده‌ های دامی نمی شود!

3
تصویر نهاده‌ های دامی

قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشورمان (موسی رهنمایی) نگرانی هایی در خصوص نهاده‌ های دامی  داشت و در گفتگو با خبرنگار و با اشاره به وضعیت غیر مناسب دامداران کشور گفت: تولیدکنندگان به شدت نگران و شاکی میباشند که در سال جهش تولید , وضعیت به گونه‌ای تعیین شده که تولید آن‌ها در حال نابودی است و این اتفاقات قطعاً واکنش‌هایی را در ادامه خواهد داشت .

او بابیان این که یک دامداری با ۳۰۰ رأس دام مولد روزمره به ۴۵۰۰ کیلوگرم غله نیاز داراست , ادامه داد : متأسفانه موجودی این دامداری فعلا کمتر از ۱۰ هزار کیلوگرم است که صرفا برای ۲ روز دام‌ها کافی است .

این فعال بخش خصوصی اضافه کرد : ذرت که بایستی به ارزش کیلویی ۱ , ۷۰۰ تومان به دست دامدار رسد با بها ۴ , ۶۰۰ تومان توزیع میگردد که دامدار توان خرید به‌این بها را ندارد .

رهنمایی اختلال حساس بازار نهاده‌ های دامی را ناشی از سو مدیریت خود دولت دانست و ادامه داد : ردیابی یک‌سری محموله بزرگ کار دشواری نمیباشد که دولت نتواند این فعالیت را انجام دهد . تمام این مساله بخاطر این است که مجموعه دولت عزم کافی برای در دست گرفتن و ارزیابی در توزیع این نهاده‌ها را ندارد .

 

تصویر نهاده‌ های دامی 2

 

او بابیان این که قسمتی از نهاده‌های وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشغول فساد اقتصادی و رانت شده و از گردونه توزیع بیرون میشوند , خاطر نشان کرد : شنیده‌ها حاکی از این است که قسمتی از نهاده‌ها هم به وسیله خود دولت وارد بازار سیاه میشود .

عده‌ای آگاهانه به مرزوبوم خیانت مینمایند و قصد نابودی تولید داخل را دارا‌هستند

رهنمایی اشاره کرد که با ادامه این مرحله ها، ساخت خود به خود متوقف می شود. او در ادامه گفت: متأسفانه به جهت عدم تأمین نهاده‌ های دامی، گله‌های مولد در حال حذف شدن میباشند که‌این زیان را هیچ چیزی نمی‌تواند جبران نماید و معتقدم افرادی که باعث اخلال در سیستم تأمین و توزیع نهاده‌های شده‌اند , حیله بزرگی به مرز و بوم کرده‌اند .

او بابیان این‌که در قوانینی قرار داریم که نیازمند ورود فرد رهبر انقلاب به قضیه و حل آن هستیم , ادامه داد : عده‌ای عمداً قصد نابودی تولید داخل را دارا هستند .

رهنمایی در بخش دیگری از سخنان خویش در رابطه این که دامداران با فقدان غله چه چیزی را در جیره غذایی دام جایگزین می کنند , اذعان کرد : قسمتی از جیره دام غله و قسمتی از آن مواد خشبی و علوفه است که دامداران به حد کافی مواد خشبی و علوفه تهیه و تنظیم کرده‌اند که به دام‌ها میدهند .

او در رابطه این‌که حذف غله از جیره غذایی دام چه تأثیری بر سلامت دام و کیفیت کالا تولیدی آن داراست , بیان کرد : مصرف غله نیز در مقدار ساخت شیرخام و نیز در مقدار چربی و پروتئین آن تأثیر گذار است . ضمن این که گاو ماده فقط دو ماه از سال را حامله نمی باشد و حذف غله در بارداری دوباره دام تأثیرگذار است و سبب می‌گردد که دام به کشتارگاه فرستاده شود به این دلیل که نگه داشتن آن با این حالت برای دامدار صرفه اقتصادی ندارد .

رهنمایی به ارتقا قیمت علوفه هم اشاره نمود و خاطر نشان نمود : اینک در شرایطی‌که گاوی کمتر از ۲۵ لیتر شیر بدهد به کشتارگاه فرستاده میشود به این دلیل‌که هزینه‌ها تولید جبران نمیشود .

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید