انیو موریکونه تولید کننده آهنگ فیلم «خوب , بد , زشت» درگذشت

7
آهنگ ساز اهنگ خوب بد زشت در گذشت

انیو موریکونه , آهنگساز دارای شهرت ایتالیایی و چیره پاداش اسکار و تولید کننده آهنگ فیلم «خوب , بد , زشت» در سن ۹۲ سالگی درگذشت .

می توان گفت انیو موریکونه چیزی در حدود۵۰۰ آهنگ را برای فیلم و سریال های تلویزیونی ساخته است  ; یکی از بهترین و برترین آن ها سه‌گانه «دلار» اثر «سرجیو لِئونه» است و دیگری «هشت نفرت‌انگیز» کوئنتین تارانتینو که در سن ۸۷ سالگی اسکار شایسته ترین آهنگ را برای این آهنگساز بزرگ به ارمغان آورد .

انیو موریکونه متولد ۱۰ نوامبر سال ۱۹۲۸ آهنگساز , تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر محبوب و مشهور ایتالیایی بود . این مدرس بزرگ و حرفه ای آوا ایتالیایی در بازه زمانی تقریبا ۵۰ سال می توان بیش تر از ۵۰۰ آهنگ برای فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی تهیه و تولید کرد و هم برای این حجم از عمل و نیز برای کیفیت بی سابقه آثارش شناخته شده بود . بیشتر از ۱۰۰ اثر غیر وابسته از این هنرمند مشهور وجود دارد. که در زمینه‌های دیگری چون ساخت آهنگ برای ارکستر‌های بزرگ یا این که مجلسی , کنسرتو‌هایی برای پیانو و دیگر سازها , اثرها کرال , و قطعاتی برای باله از سایر ساخته‌های اوست .

کارگردان های به نام بسیار زیادی که بخشی از آنها عبارتند از سرخیو لئونه , برناردو برتولوچی , رومن پولانسکی , فرانکو زفیرلی , اُلیور استون , کوئنتین تارانتینو , جوزپه تورناتوره و پیر پائولو پازولینی همکاری پایاپای موفقی داشته‌است . اثر ها وی نزدیک به ۳۰ پارتیتور برای فیلم‌هایی با مدل وسترن را دربرگیرنده می گردد که یک مشت دلار ( ۱۹۶۴ ) , به خاطر یکسری دلار بیشتر ( ۱۹۶۵ ) , خوب بد زشت ( ۱۹۶۶ ) , و روزی روزگاری در غرب ( ۱۹۶۸ ) از آن جمله‌اند . آهنگ برای روزی روزگاری در ایالات متحده ( ۱۹۸۴ ) , ماموریت ( ۱۹۸۶ ) , تسخیرناپذیران ( ۱۹۸۷ ) , سینما پارادیزو ( ۱۹۸۸ ) , هملت ( ۱۹۹۰ ) , باگزی ( ۱۹۹۱ ) , افسانه ۱۹۰۰ ( ۱۹۹۸ ) , مالنا ( ۲۰۰۰ ) , هشت نفرت‌انگیز ( ۲۰۱۵ ) , و مکاتبه ( ۲۰۱۶ ) از اثرها دیگر اوست .
موریکونه را به جرات می توان گفت پرافتخار ترین و به نام ترین آهنگساز تاریخ سینما هالیوود بوده است که در ذهن بسیاری از مخاطبان نقش بسته است  . مجله معروف و مطمئن گاردین در فوریه سال ۲۰۰۱ با تکثیر و انتشار مقاله‌ای حزن انگیز و ستایشگر او را «موتزارت سینما» لقب بخشید و بار دیگر یاد او را به رشته تحریر درآورده و ماندگار کرد .

موریکونه در کلینیکی در رم از دنیا رفت . این هنرمند مشهور جدیدا بر اثر زمین خوردن دچار شکستگی از ناحیه استخوان لگن شده بود .

می توان آثاری که از این هنرمند فقید بر سر زبان ها افتاد چیزی بیشتر از انگشتان دست است. برای مثال آهنگ فیلم‌های وسترن اسپاگتی ده سال ۱۹۶۰ از جمله «خوب , بد و زشت» و «روزی روزگاری در غرب» انمونه هایی از ان ها می‌باشند . آهنگ نوشته فیلم‌های «ماموریت» و «سینما پارادیزو» در ده سال ۱۹۸۰ نیز از این جمله‌اند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید