افراد دیابتی و ریسک 132 درصدی آن ها نسبت به مرگ های قلبی

24
افراد دیابتی و درصد بالا احتمال مرگ و میر قلبی در آنها

امیرکامران نیکوسخن , دیابتولوژیست و مدیرعامل انجمن دیابت کشور ایران , در لبه رویداد اینکرتین سامیت ( INCRETIN SUMMIT ) , درباره‌ی تغییر‌و تحول رویکرد جهانی درمان افراد دیابتی , اظهار داشت : از حدود دو سال پیش بر طبق بیانیه مشترک انجمن دیابت اروپا و ایالات متحده دو تغییر و تحول بیشتر در معالجه دیابت حاصل شده‌است .

او خاطر نشان کرد : اول آنکه معالجه دیابت دیگر بیماری محور نمیباشد بلکه بایستی به طور بیمار محور انجام گیرد . یعنی این که معالجه افراد دیابتی بر طبق سن , وزن , شیوه زندگی , مدل دیابت و عارضه ها آن , موقعیت اجتماعی و اقتصادی و بیماری‌های زمینه‌ای که شخص دارااست با مریض دیابتی دیگر متفاوت است و این مورد بایستی مدنظر پزشکان و بیماران قرار گیرد . دوم آنکه در سال‌های پیشین هدف از معالجه دیابت تنها در اختیار گرفتن قند بود , در صورتیکه که اگر صرفا قند افراد دیابتی کاهش یابد از مشکل‌ها قلبی و عروقی بیماران دیابتی کم نمیشود . مبنی بر آمار پخش شده در اطلس اخیر فدراسیون بین‌المللی دیابت که مبنی بر محاسبه حدود ۱۰۰ مطالعه انجام گرفته افراد دیابتی به صورت متوسط ۳۲ درصد گرفتار مشکل ها قلبی عروقی , ۲۱ درصد گرفتار مشکلات عروق کرونر , ۱۰ درصد گرفتار انفاکتوس قلبی و ۷ . ۶ درصد گرفتار سکته مغزی میگردند .

نیکوسخن در این باره گفت : بر پایه ی این آمار , نسبت افراد دیابتی به اشخاص غیر دیابتی ۱۶۰ درصد ریسک مشکل‌ها عروق کرونر , ۱۲۷ درصد ایست قلبی , ۵۶ درصد خون ریزی مغزی و ۱۳۲ درصد ریسک مرگ‌ومیر ناشی از مشکل قلبی عروقی بیشتری است . بیماری‌های قلبی عروقی در زنان دیابتی منجر کاهش ۵ . ۸ سال و در مردان دیابت سبب ساز کاهش ۶ . ۴ سال از طول عمر آن ها میگردد .

 

افراد دیابتی و خطر مرگ و میر بالا

 

 

او همچنین گفت : با اعتنا به‌این آمار , دیابت دیگر بیماری قند نبوده بلکه یک بیماری قلبی به حساب می آید که یک کدام از تظاهرات آن بالا رفتن قند خون است . لذا امروزه محافظت از قلب و عروق مهم ترین مورد در افراد دیابتی است .

این دیابتولوژیست ذکر کرد : فعلا مبتنی بر مطالعات صورت گرفته نشان داده شده که دو خانواده دارویی جدید دیابت منجر کاهش مشکلات قلبی و عروقی اشخاص در گیر به دیابت میگردند . خانواده نخستین , داروهایی می‌باشند که شبیه هورمون روده فعالیت کرده و به‌صورت تزریقی همانند قلم انسولین استعمال می شوند . خانواده دوم داروهایی می‌باشند که سبب ساز دفع قند از ادرار می گردند . مصرف این خانواده دارویی به صورت به طور همزمان باعث دفع آب و نمک مازاد از ادرار شده و به‌این طرز منجر کاهش فشار خون هم میگردند . این خانواده دارویی به‌صورت خوراکی می باشند . این دو خانواده تأثیرات مثبت در کاهش عارضه ها قلبی و عروقی دیابت دارا‌هستند .

نیکوسخن با اشاره به این‌که متأسفانه این دو دارو اکنون پایین پوشش بیمه نیست , اظهار کرد : در صورتیکه که سازمان‌های بیمه‌گر این دو دارو را زیر پوشش قرار دهند به نفع آن ها خواهد بود , به این دلیل‌که نه فقط از آمار مشکلات قلبی و عروقی نظیر سکته‌های قلبی و مغزی و جراحی‌های قلب باز کاهش یافته و منجر ارتقا طول عمر افراد دیابتی میشود بلکه در اقتصاد سالم و اقتصاد خانواده هم دارای اهمیت است‌ .

او اعلام‌کرد : در کنار ضرورت دقت به‌این دو دارو به وسیله مسئولان و پزشکان , بیماران دیابتی نیز بایستی مراقب فاکتورهای خطر ابتلاء به مشکلات قلبی و عروقی مثل افزایش چربی و فشارخون , به کارگیری سیگار و چاقی و عدم مصرف آسپرین باشند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید